2022 aasta kokkuvõte Eesti reitinguarvestusest


Selle aasta Eesti edukamad petangis:

Parim naismängija: Merike Aava
Parim meesmängija:  Veiko Proos
Parim juunior: Robin Randrüüt
Parim seenior: Ivar Viljaste
Parim klubi: Kärdla SK

Palju õnne ja uusi kordaminekuid kõigile võitjatele!

Siinkohal teeme mööduva aasta Eesti võistlustest lühiksese kokkuvõtte.

Mehed
Meeste konkurentsis jätkus pinget kuni lõpuni. Kui viimasele võistlusele registreerumise järel oli selge, et reitingu esikoht läheb Veiko Proosile (enne viimast võistlust 630 punkti, kusjuures halvim tulemus 126 maha arvatud) ja teine koht Marguse Berkmannile (enne viimast võistlust 598 punkti, halvim tulemus 96 punkti maha arvatud), siis kolmanda koha võitja selgus aasta viimasel meistrivõistlusel.
Enne viimast võistlust oli Robin Randrüüt kogunud 478 punkti ja Enn Lehtpuu 484 (halvim tulemus maha arvatud). Segatrios osutus edukamaks Robini võistkond, kes suutis võidelda end hõbedale ning tagas sellega Robinile kolmanda koha meeste arvestuses. Enn seevastu pidi veerandfinaalis leppima raske kaotusega ning tema võitlus reitinguarvestuse kolmanda koha eest sellega lõppes. Seekord tubli neljas koht edetabelis.

Huvitav on see, et kõikidest meistrivõistlustest võttis osa ainult 6 meest ja vaid ühel võistlusel mängis kokku koguni 27 meest. Meistrivõistluste medaleid jagus 18 mehele, mis näitab, et hea petangimängu päeva korral on paljudele mängijatele jõukohane Eestis medalini jõuda.

Naised
Naiste konkurents esikolmiku koha pärast oli sel aastal üsna tihe. Võitja selgus küll juba siis kui registreerumine viimasele võistlusele oli lõppenud. Enne viimast võistlust teisel kohal olnud Maris Rõõm segatrios ei osalenud ja tänu sellele Merike Aava võitu enam keegi otseselt ei ohustanud.
Nagu meestelgi, oli kolmas koht lahtine kuni viimase mõõduvõtmiseni. Et kolmanda positsioonini jõuda rahuldas Katri Aavekukke vaid viimase etapi võit. Võit tuli ja tänu sellele saavutas ta naiste reitingus äärmiselt napilt kolmanda koha. Angelika Tauk jäi temast maha vaid 6 punkti kaugusele.
Naistest osales kõikidel arvesse läinud meistrivõistlustel 4, vaid ühest võistlusest võttis osa 15 naist. Tähelepanuväärne on see, et reitinguvõitja Merike võitis viielt tiitlivõistluselt kaks kulda ja ühe pronksi. Teise koha omanik Maris sai ühe hõbeda ja kaks pronksi ning naiste reitingu kolmas Katri ühe kulla ja ühe hõbeda. Medaleid jagus ka teistele, kokku on 10 naist rikkamad Eesti meistrivõistluste medalite poolest.

Juuniorid
Juunioridest oli aastal 2022 parim Robin Rändrüüt, kes meeste reitingus tegi silmad ette paljudele endast kogenenumatele. Robinil polnud juunioride reitinguvõidu pärast enam oluline viimasel võistlustel osaleda, samas edu segatrios tagas talle kõrge koha meeste tabelis. Teise koha võttis kindlalt Ott Karl Kopel ja kolmanda Kevin Sten Liik.

Paraku on juunioride tabelis kirjas vaid 5 poissi, kellest kaks osalesid vaid ühel võistlusel. Pisikest lootust hoiab see, et kaks esimest Robin ja Ott napsasid meistrivõistluste laualt kahepeale kokku 4 medalit.

Seeniorid
Kui noori on petangis paraku kahetsusväärselt vähe, siis rõõmustab see, et hoo on sisse saanud Eesti meistrivõistlused seenioridele. Sel aastal osales seal kokku 61 mängijat, kelles 21 olid naised.

Taas tõestas end Ivar Viljaste, kes suutis kolmel võistlusel kõige stabiilsemalt esineda võites kaks kulda (trio ja singel) ja ühe pronksi (paarismäng). Teine ja kolmas koht läksid jagamisele parima naise Anneli Suitsu ja Jaan Sepa vahel, mõlemal üks kuld ja üks hõbe.

Klubid
Eesti Petanque`i Klubide Liitu kuulub hetkel 13 klubi. Loodame muidugi kõik, et see number suureneb juba lähiaastatel ja petank kui sport kogub populaarsust laiemalt üle Eesti. Et see nii läheks on meil kõigil suur roll.
Aastal 2022 osutus edukaimaks petangiklubiks Kärdla SK, kelle kaukasse läks Eesti meistrivõistlustelt kokku 14 medalit, 9 kulda ja 5 hõbedat. Medalite poolest teisele kohale platseerus seekord Järvamaa PK kokku 15 medaliga, sealhulgas 3 kulda, 5 hõbedat ja 7 pronksi. Kuldade arvult Järvamaaga sama tulemuse saavutanud Saku PK jõudis kolmandale positsioonile, kuldadele lisandus veel 1 hõbe ning 6 pronksmedalit.
Kokku said medaleid 10 klubi.
Üldreitingu arvestuses jõudsid esikümnesse 6 meest, 3 naist ja 1 juunior, kes omakorda esindavad viit erinevat klubi (Kärdla SK 3, Järvamaa PK 3, Tõrva PK 2, Saku PK 1 ja Virust SK 1).

 

Järgmiseks aastaks planeeritud petangi võistluste kalender on taas tulvil nii Eesti kui rahvusvahelisi võistlusi. Kuna meil on nüüd mitmeid uusi välisväljakuid tekkinud, siis usume ja loodame, et see aitab suurendada ka (noorte) petangiharrastajate arvu ja medalinõudlejaid tekib aina juurde. 😉

Kohtumiseni juba uuel aastal! Seniks aga head vana aasta lõppu ja igati edukat ja põnevat uut aastat!

 

Kokkuvõtte koostas Marju Velga

 

30.12.2022