Kokkuvõte naiste Euroopa meistrivõistlustest 2022 Torrelavegas, Hispaanias 2.-5.06


Torrelavega on omavalitsusüksus ja oluline tööstus- ja kaubandussõlm Põhja-Hispaanias Cantabria autonoomses provintsis. See asub umbes 8 kilomeetri kaugusel Kantaabria rannikust ja 27,5 kilomeetri kaugusel autonoomse piirkonna pealinnast Santanderist, poolel teel Astuuria vürstiriigi ja Baskimaa vahel. Elanike arv on 51 687 (2018 aasta andmetel).

KOLMAPÄEV

Lennureisiga Tallinn -> Frankfurt -> Bilbao jõudsime ilma igasuguste tõrgeteta Bilbao lennujaama. Organisaatorid olid lennujaamast kenasti bussi transfeeri Bilbao -> Torrelavega (ca 120 km) organiseerinud. Tegelikult SPA hotell, kus elasime, asus ca 20 km Torrelavega keskusest, sealt toimusid ka igapäevased bussi transfeerid mängupaika Torrelavega keskuses.  Majutuse ja toitlustusega hotellis võib igaljuhul rahule jääda (omades võrdlusmomente teistelt suurtelt tiitlivõistlustelt). EMil osalejad olid majutatud kahes hotellis. Meie hotellis toimus ka viimasel päeval pidulik bankett.

NELJAPÄEV

Rahulik ärkamine ja hommikusöök. Hotellis kardinat eest tõmmates paistab vastu rannapromenaad ja päike särab taevas… no mida veel tahta 😊.

Kell 11:00 – loosimine; räägin pisut siinjuures ka süsteemist. Aluseks asetamisel võeti 4 asetatud naiskonda (viimaste 2018 naiste EM-i parimad Prantsusmaa, Itaalia, Šveits, Saksamaa). Need 4 esindust said ka selle põhjal tulistamise harjutuseks asetuse. Mina “suutsin” esindajana välja tõmmata loosirattast asetuse 21. Nende samade asetuste põhjal saadi siis vastavalt paika tulistamise järjekord ning ka šveitsi süsteemi esimene voor (vastavalt 1-24; 2-23 jne).

Kell 14:00 – tulistamise võistlus sai alguse. Koheselt “suure üllatusena” naiste üks favoriitidest prantslanna Emma Picard suudab vaid 13 punkti visata ning selle tulemusega ei pääsenud isegi 2. vooru visetele.

Kokku siis 24 tulistajat, kellest peale 1. vooru 4 parimat pääses otse 8 hulka. Summa, mida vaja selleks, oli on seekord 30. Meie Merike alustab korraliku tulemusega 18 ja on sellega kenasti peale esimest vooru 15. kohal. Teises voorus parandab Merike veelgi tulemust ja saab kirja 22 punkti. Lõppkokkuvõttes tõstab see Merikese 10. kohale. Väga tubli tulemus! Esikaheksasse jõudmiseks oleks olnud vaja 6 punkti enam saada. ¼ finaalid naine-naise vastu saavad toimuma laupäeval.

REEDE

Kell 9:00 - mängude algus. Meie 1. vooru vastane Saksamaa. Mul isiklikult oli maru kahju esimesest sakslannadega mängitud voorust, kus olime heas initsiatiivis ja kohe-kohe punkte noppimas… läks aga teisiti ja nii esimeses voorus kui terves selles mängus olid vastased siiski igas elemendis kindlamad ja paremad. Tuli vastu võtta kaotus 5:13.

2. voor toob meile vastasteks tugeva Itaalia koondise, seda tänu sellele, et itaallannad suutsid esimeses voorus kaotada lätlannadele 3:13. Ju selline kaotus suutis eelmiste EM hõbedariigi siiski vajalikke järeldusi tegema panna ja meie vastu oli nende mäng juba kontsentreeritum ja palju parem. Taaskord tuleb meil tunnistada vastase paremust 4:13. Me ei mänginud kehvasti, kuid vastane oli siiski “teisest puust”.

3. voor ja vastaseks Slovakkia. Mäng toimus peaareenil ehk väljakul 1. Mängust toimus ka otseülekanne LaLiga Sports telekanalisse. Minul ausalt ja siiralt öeldes oli kindel usk, et meie tüdrukud selle mängu ära võtavad… läks aga teisiti. Tänu võimalustele, kus meile nii öelda pakuti, saime esialgu edu sisse, aga siis kusagil lagunes mäng. Olles nüüd tsipa kriitiline, siis arvan, et naistes oli tahtmist liialt palju ja see tahtmine ei realiseerunud heaks soorituseks. Ajamäng mäng lõppes 8:12 kaotusega. Kahju sellest mängust…

4. voor ja vastaseks Sloveenia. Peaaegu sama stsenaarium eelmisele mängule. Korralik algedu ja siis enam ei tule ega tule… Lõpp läheb kiirelt ja vastu tuleb võtta kaotus 9:13.

5. voor ja vastaseks Ungari. Nüüd tunnen esindajana pingil, et ka mul on “pinged maas”… ja sama näen ka naiste nägudelt. Sellise vaba mängu tulemusena, kus miskit olulist enam mängus ei olnud, tuleb kindel 13:2 võit. Saame vähemalt teadmise, et võimalik on võita küll ja õhtusöögil lepime kokku, et küll me seal rahvuste karikal veel näitame mängu.

Peale 5. vooru šveitsi platseerume Euroopa meistrivõistluste arvestuses 22. kohale. 16 parima hulka pääsevad meie kõik lähinaabrid (Leedu, Läti, Soome).

LAUPÄEV

Hommik - vaatame naiste tulistamise võistlust ja osaleme võistluste pidulikul avamisel.

Naised “tulistamise tipus” on tegijad. Veerandfinaalide võitmiseks oli vaja visata minimaalselt 27 punkti. Poolfinaali saavad vastavalt Šveits-Belgia ja Poola-Hispaania esindajad.

Meie jaoks on peale lõunat algamas otsekarikas Rahvuste Karika turniiril. Esimeseks vastaseks Šotimaa. Kusjuures olles ennem šotlannade mängu kõrvalt näinud, siis tunnetasin, et taseme poolest võrdsed või isegi tsipa paremad. Tegelikult tulemus ja mäng ise 13:1 oli minu arvates meie naiskonna parim esitus sellel turniiril. Sammume poolfinaali.

Poolfinaal Eesti-Ukraina. Ma ei oska seda mängu kuidagimoodi kirjeldada…. oli üks korralik “pingutus”.  Lõpptulemus 13:11 seda minu arvates osaliselt kajastab. Mänguliselt oli taaskord meie naistes tunda kõhva tahtmist, oli ka suurepäraseid õnnestumisi ja siiski väääga raskelt tuli see võit. “Parem kehv võit kui ilus kaotus” 😊. Oleme finaalis.

PÜHAPÄEV

Kell 10:00 Rahvuste karika finaal Eesti-Inglismaa.

Inglannad siis varasemalt alistasid Ungari tulemusega 13:3 ja poolfinaalis Austria tulemusega 13:12.

Mäng toimus taaskord LaLiga Sports kaamerate ees peaväljakul. Peale seda, kui kohtunikud oma sõnad olid mängijatele peale lugenud (peamine sõnum oli pidevalt, et märkige ringi ja märkige snadi, viskeks 1 minut jne), läks mänguks. Meie naiskond sai alguses kenasti minema ja saavutame tänu enda heale sooritusele kui ka mõnetisele vastaspoole ebaõnnele korraliku algedu. Juhime 7:2…. nu ja siis järgneb “kramp”…. ja 3 kehva vooru lõpetuseks meie jaoks ning oleme mängu kaotanud 7:13 Lõpp käis kiirelt…

Ajalugu sai korratud, viimati oldi Rahvuste Karika finaalis aastal 2003, kus samuti saavutati 2. koht.

Tublid olite ja häbeneda ei maksa 😊!

Tulistamise poolfinaalid:
Shveits – Belgia 41:34
Poola – Hispaania 28:22

Tulistamise finaal:
Sylviane Metairon (Šveits) – Sara Diaz (Hispaania) 29:43

2022 Euroopa meistrivõistluste finaal:
Prantsusmaa – Itaalia 13:9

PS. Esindajapoolsed “seigad”

Alkotest toimus kõikidele võistkondadele erinevatel aegadel ja kutsuti eraldi välja. Igast võistkonnast osales loosiga 1 mängija + võistkonna esindaja. Nagu teada, siis meil selle asjaga probleeme ei ole ning nii esindaja kui mängija suutsid “baranka” puhuda. Õpetuseks võib siiski öelda, et ka esindajale kehtivad kõik samad “reeglid” ja “normid” ja sel korral nagu oleks esindajad rohkem fookuses olnud kui mängijad 😊.

Teine seik oli pühapäevasel finaali hommikul, kui kohtunikud minu käest küsivad, kus Su mustad püksid on? Ehk siis kogu võistkonnal, kaasaarvatud treener ja esindaja peab vorm olema sama. Imelik muidugi, et see märkus mulle tehti viimasel hommikul enne võistluspaika sõitmist…. ja lahenduse “püksi murele” sain siis Soome naiskonnalt. Aitäh, Mari 😊!

Mina tänan nende Torrelavega hetkede eest Merikest, Triinu ja Likat ja soovin kogu meie petangirahvale rohkem õnnestumisi.

Toomas Tauk (koondise esindaja)

13.06.2022